توتال استیشین، تراز یاب و تجهیزات نقشه برداری

  1. خانه
  2. مقالات
  3. توتال استیشین، تراز یاب و تجهیزات نقشه برداری
توتال استیشن و ترازیاب فرانقش آریا

در این مطلب در مورد تجهیزات نقشه برداری از جمله توتال استیشن ها، اهمیت آنها و نکاتی که باید در هنگام خرید آنها در نظر بگیرید، به طور مفصل صحبت خواهیم کرد.

هنر نقشه برداری در قرنهای 18 و 19، پیشرفت بسیار زیادی داشت. در کنار این موضوع، تولیدات و واردات تجهیزات نقشه برداری نیز با سرعت بسیار بالایی رشد کرد. در حال حاضر شاهد خرید و فروش این تجهیزات در سراسر از دنیا از برندهای مختلف هستیم.

اگر به عنوان یک طراح یا مهندس در این حوزه فعالیت میکنید، لازم است پیش از خرید تجهیزات نقشه برداری از جمله توتال استیشن ها و غیره که در ادامه ذکر میکنیم، دقت لازم و کافی را داشته باشید. دقت داشته باشید که این تجهیزات در ساخت سازه، تأثیر بسیار مهمی خواهند داشت. این مقاله را جهت راهنمایی بهتر در انتخاب و خرید این تجهیزات ارائه دادیم.

توتال استیشن ها؛ اهمیت و کاربرد آن ها در نقشه برداری

Total station همان دوربین نقشه برداری است. این کلمه را در انگلیسی می توان به معنای ایستگاه جامع دانست. در نقشه برداری ساختمانی و راه‌سازی استفاده از این دوربین اهمیت بسیار زیادی دارد. از مهمترین کاربردهای آن، می توان به پیاده کردن دقیق عوارض بر روی زمین و برداشت جزئیات اشاره کرد. لازم به ذکر است که از این وسیله در نقشه برداری صنعتی نیز استفاده می شود. مشاهدات محل وقوع حادثه، مهم ترین دلیل استفاده از این وسیله در حوزه نقشه برداری صنعتی است.

ساختار توتال استیشن ها را می توان به صورت زیر تقسیم‌بندی نمود:
• EMD: فاصله‌یاب الکترونیکی
• Transit: تئودولیت الکترونیکی
• نرم افزار قابل اجرا در یک کامپیوتر خارجی

تا حدودی در مورد این وسیله و اهمیت آن صحبت کردیم، در ادامه به بررسی چند نکتة مهم که باید در هنگام خرید آن در نظر داشته باشید، می پردازیم.

دوربین نقشه برداری (total station)؛ نکات مهمی که دانستن آن ها الزامی است

(بخش اول)

نکاتی که باید پیش از خرید این نوع دوربین نقشه برداری مد نظر داشته باشید، عبارت اند از:

دقت اندازه گیری زاویه

• دقت واقعی دوربین تنها با زاویه ای که بر روی صفحه مشاهده می کنید، مشخص نمی شود. به همین دلیل لازم است که در کاتالوگ به دنبال دقت اندازه‌گیری واقعی زاویه دوربین باشید.

حداکثر طول قابل اندازه گیری

• در این نوع از دوربین ها که انواع مختلفی دارند، برد اندازه گیری طول متفاوت است. دوربین های چند منشوری فاصله بیش تر و دوربین های تک منشور، فاصلة کمتری را اندازه گیری می کنند. حداکثر طول قابل اندازه گیری در مشخصات محصول، ذکر می شود.

زمان و دقت اندازه گیری طول

• یکی از مهم ترین نکاتی که باید پیش از خرید این دوربین به آن توجه داشته باشید، زمان و دقت اندازه گیری طول است. هر چه در حالت نرمال، سرعت اندازه گیری طول بیشتر باشد، کیفیت دوربین در دقت اندازه گیری بالاتر است.

قفل لمب قائم و افقی

• قفل لمب قائم و افق در بیشتر توتال استیشن ها وجود دارد. اگر بخواهید در انجام اموری همچون برداشت نقاط، دستگاه کارایی بالاتری داشته باشد، بهتر است توتال استیشن بدون قفل لمب را انتخاب کنید. دلیل آن هم این است که دیگر نیازی باز و بسته کردن قفل¬های قائم و افقی نیست.

دوربین نقشه برداری (total station)؛ نکات مهمی که دانستن آن ها الزامی است

(بخش دوم)

باتری

• در صورتی که نیاز است دستگاه مدت زمان زیادی روشن باشد، لازم است آمپر ساعت باتری بالاتر باشد. به طور کلی توصیه می شود برای خرید، به دنبال دوربین هایی که باتری آنها قدیمی است، نباشید. البته در حال حاضر، در بیشتر دوربین هایی که به فروش میرسند، از باتری نیکل کادمیوم Ni-CD استفاده شده است. قابلیت و توان باتری های نسل جدید بالاتر است.

صفحه کلید دو طرفه و ال سی دی

• صفحه کلید دو طرفه و ال سی دی، موردی است که کمتر کسی در هنگام خرید به آن توجه می کند، در صورتی که اهمیت زیادی دارد. این موارد در زمان کار، کارایی بسیار مهمی خواهند داشت. در طراحی توتال استیشن ها، در کل از سه نوع صفحه کلید متفاوت استفاده شده است.

شاقول

• همه توتال استیشن ها دارای شاقول هستند. شاقول در توتال استیشن ها به صورت لیزری یا اپتیکی استفاده می شوند. در شاقول های اپتیکی، تصویر واقعی حاصل نمی شود. به عنوان مثال، زمانی که دوربین را به طور دقیق بر روی یک نقطه مستقر کنید، در اصل به دلیل شکست نور بر روی آن نقطه قرار ندارد. در صورتی که در شاقول های لیزری شاهد اشکالات این چنینی نیستیم.

دوربین نقشه برداری (total station)؛ نکات مهمی که دانستن آن ها الزامی است

(بخش سوم)

تراز دوربین

• معمولاً در توتال استیشن های قدیمی از یک تراز لوبیایی، کروی و دو کمپانساتور استفاده شده است. در صورتی که در دوربینهای نسل جدید همانند دوربین های لایکا از تراز الکترونیکی به جای ترازهای لوبیایی استفاده شده است. لازم به ذکر است که در دوربین ها با وجود ترازهای الکترونیکی، دیگر نسبت به ضربه و تکان، حساسیت خاصی ندارند.

میزان حافظه داخلی و قدرت سی پی یو

• معمولاً خریداران این موارد را در نظر نمی گیرند، اما دانستن آنها می تواند منجر به یک خرید بهتر شود. هر چه سرعت دوربین بالاتر باشد، در واقع دارای سی پی یو قوی تری است. زمانی که دوربین در حال محاسبه و ذخیره اطلاعات پس از برداشت یک نقطه است، تفاوت های سی پی یوهای مختلف در آن مشخص می شود.

قابلیت اندازه گیری بدون منشور

• سؤالی که باید پیش از خرید از خود بپرسید، این است که آیا نیاز به قابلیت اندازه گیری بدون منشور است یا خیر؟ دقت به این مورد، می‌تواند در نهایت منجر به یک قابلیت مفید شود. باید در نظر داشته باشید که در چه محل هایی بیشتر قصد استفاده از این نوع دوربین نقشه برداری را دارید. به عنوان مثال، اگر محل کار در مناطق کوهستانی است، ممکن است کارگر توانایی گرفتن منشور را نداشته باشد.

ترازیاب و کاربردهای آن در نقشه برداری

این وسیله جهت مستقر نمودن نقاط تراز و کنترل ارتفاعات در حوزه نقشه برداری و ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند. به طور کلی اجزای تشکیل دهنده آن عبارت اند از:
• تلسکوپ
• تراز
• سه پایه برای سوار شدن دستگاه

این ابزار کاربردهای بسیار زیادی دارند که از جمله آن ها، می توان به تعیین نمودن تراز و تعدیل در سازه ها، تسطیح اراضی، ارتفاع دهی در ریل های راه آهن، ساخت و ساز جاده ها، خطوط لوله و … اشاره کرد.

برای انجام چه کارهایی نیاز به این ابزار نقشه برداری دارید؟

اولین قدم در خرید این ابزار، دقت به این وسیله است که دقیقاً برای چه کارهایی نیاز به این وسیله دارید. پس از آن که این مسئله را به درستی تشخیص دهید، می توانید نسبت به خرید یا اجاره کردن آن اقدام کنید. اگر فکر می کنید به طور منظم نیاز است که از آن استفاده کنید، بهتر است یکی از آن ها را خریداری کنید.

اما اگر در برخی از کارها و به تعداد دفعات محدود به آن نیاز دارید، اجاره کردن این وسیله، تصمیم عاقلانه تری خواهد بود. جدا از این موضوع، به طور کلی برای انتخاب این وسیلة کاربردی، نیاز است به یک سری نکات دقت کنید. در بخش بعدی مطالبی را جهت راهنمایی در خرید یا اجاره آن، شرح خواهیم داد.

چند نکته مهم و اساسی در رابطه با ترازیاب اتوماتیک

در صورتی که قصد دارید از یک ترازیاب اتوماتیک استفاده کنید، بهتر است به نکاتی که در ادامه ذکر می کنیم، توجه داشته باشید:
• در صورتی می توان این وسیله را باکیفیت دانست که بتواند تا یک سطح خاص، خود را تراز نماید.
• از آن جا که این وسیله یک ابزار افقی جهت تنظیم تراز افقی است، باید از برندهای مطمئن و معتبر انتخاب شود. دلیل تأکیدمان این است که در هر تیم ساخت و سازی، این ابزار امتحان شده و مورد اعتماد است.
• کاربردهای بسیار زیادی در صنعت ساختمان‌ سازی و همچنین نقشه برداری از سایت دارند. به بیان دیگر این روش ترازیابی در حال حاضر مورد استفاده افراد فعال در این حوزه است.
• دقت داشته باشید در زمان استفاده از این وسیله، لازم است از مستقر شدن آن به طور ایمن، مطمئن شوید. بهتر است بر روی یک سه پایه مستقر شده و حباب تراز آن در حال تعادل باشد. لازم به ذکر است که از طریق پیچ های تراز، می توان این کار را انجام داد.

پیش از انتخاب ترازیاب، موارد زیر را مد نظر داشته باشید

در حال حاضر انواع مختلفی از این وسیله در بازار موجود است. به همین دلیل لازم است مواردی که می توانند منجر به یک انتخاب بهتر شوند را مد نظر داشته باشید. مهم ترین این موارد، عبارت اند از:

دستی بودن یا اتوماتیک بودن

• برخی از آن ها، خود تراز هستند. خود تراز به این معنا است که توانایی انجام تمام کارهای سخت را دارند. در برخی موارد نیز نیاز است که عملیات تراز نمودن به صورت دستی انجام شود؛ بنابراین اگر ترجیحاً باید از نوع خودکار آن استفاده شود، به سراغ مدل‌های اتوماتیک بروید.

دقت وسیله

• نسبت به سایر ابزار نقشه برداری، این وسیله دقت بسیار بالاتری دارد. البته همان طور که خواندید، انواع مختلفی از آن ها عرضه می شوند و هر کدام نیز دارای دقت های متفاوتی هستند. در نتیجه دقت کنید که در کار مربوطه اگر احتیاج به بیش ترین دقت ممکن دارید، یکی از دقیق ترین آن ها را تهیه کنید. در نوع دقیق آن ها از یک صفحه میکرومتری موازی رو به رو لنز استفاده شده است. این مدل ها، برای ترازیابی، بالاترین دقت ممکن را به دنبال دارند.

قیمت

• با توجه به قمت این وسیله در بازار، می توان آن ها را در لیست ابزارهای گران نقشه برداری قرار داد. البته با توجه به تنوع تولید، اکنون افراد با بودجه های مختلف امکان خرید یا اجاره این وسیله کاربردی را خواهند داشت.

خرید و فروش، اجاره، واردات و توزیع انواع ابزار معماری، تجهیزات نقشه برداری و نرم افزارهای تخصصی

انتخاب ابزارهای معماری، تجهیزات نقشه برداری، نرم افزارهای تخصصی و … برای افرادی که در این حوزه فعالیت می کنند، اهمیت بسیار زیادی دارد. تا این جا در رابطه با مهم ترین ابزارها در نقشه برداری و نکاتی که باید پیش از انتخاب آن ها بدانید، صحبت کردیم.

اکنون سؤال مهم تری که مطرح می شود این است که دقیقاً از کجا برای خرید یا اجاره آن ها اقدام شود؟

اگر بدانید که فروشگاهی معتبر با سال ها تجربه در این حوزه فعالیت می کند، می توانید با اطمینان کامل از آن خرید یا وسیله مورد نظرتان را اجاره کنید. فرا نقش آریا از سال 1383، فعالیت خود را در این زمینه آغاز نموده است. سابقة طولانی این شرکت موجب شده است که به مرور زمان، فعالیت های گسترده تری در این زمینه داشته باشد.

از جمله خدمات این شرکت می توان به:
• وجود تیم متخصص تعمیرات الکترونیکی و مکانیکی
• فروش و اجاره انواع تجهیزات نقشه برداری
• وجود مشاورهای مجرب و باتجربه
• پشتیبانی بدون قید و شرط اشاره کرد.

این شرکت به طور تخصصی در این زمینه فعالیت می کند. در حال حاضر امکان تهیه تجهیزات از بهترین برندهای دنیا از این شرکت امکان پذیر است. انواع Level و total station با کارایی های مختلف در این مجموعه عرض شده است.

ترازیاب ها و توتال استیشن ها از محصولات پرفروش شرکت فرانقش آریا

در فروشگاه اینترنتی این شرکت، انواع این لوازم با برندهای و طراحی های مختلفی عرضه شده اند.

میتوانید با توجه به نکاتی که پیش از این بیان کردیم و با در نظر داشتن کارایی لازم از دستگاه، جهت خرید یا اجاره اقدام نمایید. در صفحه هر محصول، به منظور آشنایی بیش تر، مشخصات آن محصول بیان شده است.

از سری محصولات که در فروشگاه وجود دارند، می توان به محصولات زیر اشاره کرد:

Total  station:

• لایکا TS06 PLUS R500
• لایکا TS02 POWER R400
• لایکا TS02 PLUS

ترازیاب ها:

• لایکا مدل NA720
• لایکا Leica NA730
• لایکا Leica NA728
• اتوماتیک پنتاکس مدل AP228
• اتوماتیک CST BERGER

لازم به ذکر است که بسیاری از محصولات از برند لایکا هستند. این برند در طول این سال ها، با ارائه بهترین محصولات، توانسته است از پرچم داران بازار در این حوزه باشد. به شما این اطمینان را می دهیم که تمامی تجهیزات و ابزارهایی که در این فروشگاه ارائه شده اند، دارای بالاترین استانداردها هستند.

کلام پایانی

توتال استیشن ها و ترازیاب ها از مهم ترین و کاربردی ترین تجهیزات نقشه برداری هستند.

در این مقاله به طور مفصل به معرفی آن ها و شرح نکاتی پرداختیم که باید پیش از تهیه بدانید. دقت داشته باشید که در قدم اول به پروژه ای که در دست دارید دقت کنید. در ادامه با توجه به نیازهای خود، وسیله مورد نظرتان را اجاره یا خریداری کنید.

انتخاب وسیله خود را از یک برند معتبر، باعث می شود که دیگر در طول انجام امور نقشه برداری پروژه تان، دغدغه ای نخواهید داشت.

در صورتی که در خصوص تجهیزات نقشه برداری و دیگر موضوعات عمرانی سوالی داشتید کارشناسان فرانقش آریا در خدمت شما هستند. با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست